Staré hračky

hracky-a-hry

1. sekce našeho muzea je věnována tomu základnímu a sice historickým hračkám, hrám, kočárkům apod.

Přemístíte se časově do dob Rakousko-Uherska a prohlédnete si  hračky, se kterými si bohaté i chudé děti hrávaly v dobách monarchie. Budete žasnout nad detailním propracováním pokojíčků pro panenky, přes tajemné průzory zahlédnete dokonce celý jeden dům pro panenky, skládající se z více pokojů, jež se střídavě rozsvěcují a zhasínají. Určitě nepřehlédnete náš nejstarší muzeální exponát – cínové nádobíčko pro panenky z doby kolem roku 1850.

Nad všemi vitrínami je ustavena rozsáhlá sbírka různých historických přemisťovadel  jako jsou kočárky, trojkolky, saně, auta, koloběžky, vozíky, houpačky a také větší modely. Nechybí ani staré plechové kyblíky z pískoviště nebo staré lyže.

Ženy a dívky musí nutně nadchnout nádherné rozsáhlé expozice starých panenek, umístěné v dioramatech. Desítky historických panenek zastupují dobu minulého i předminulého století. Nechybí ani expozice panenek Barbie  od těch nejstarších až po nedávné avšak vzácné limitované kusy.

,,Mořský svět“ je umístěn za kulatými ponorkovými okny a v něm naleznete hračky jako jsou ponorka Nautilus, potápěči, rybičky anebo 80 let starou plechovou loď Normandie, která se původně neprodávala jako hračka ale jako obal na sušenky.

Zcela jistě Vás zaujme i nepřeberné množství hraček pro kluky od dob Rakousko-Uherska až po poválečné období. Chlapci samozřejmě upřednostňovali hračky s válečnou tématikou jako jsou vojáčci, tanky, ponorky, lodě, letadla ale také vlaky, auta, stavebnice, autodráhy, parní stroje atd. Téměř metrový, plně funkční model lokomobily z 1. poloviny minulého století nejde přehlédnout. Najdete i nejmenší funkční natahovací model železnice na světě z roku 1935, který se vleze do kapsy. Součástí expozic jsou i různé dopravní prostředky na drátové – bovdenové ovládání nebo staré společenské hry, jejichž množství  významně rozšířil Jarek Nohavica a vytvořil si v muzeu sám osobně celou jednu expozici historických stolních her, mezi nimiž možná najdete i tu svou z dob Vašeho dětství.

hracky-a-hry-2

Ostravské muzeum – náš hlavní patron – vybavilo hned 2 vitríny nádhernými historickými hračkami jako jsou vzácné vyřezávané loutky anebo stará plyšová zvířátka, mezi nimiž určitě dominuje plyšáček s vyměnitelnými hlavičkami.

Historie loutkářství je zastoupena několika krásnými loutkovými divadly s velkým množstvím loutek všeho druhu, opět od dob Rakousko-Uherska. Nepřehlédněte jedny z nejznámějších loutek, Spejbla a Hurvínka z 30. let minulého století, jejichž podoba je od té dnešní poněkud odlišná a odpovídá těm úplně prvním návrhům jejich stvořitele, pana Josefa Skupy. Budete překvapeni, jak až trochu strašidelně v té době vypadaly. A strašidelně vypadá i loutkové peklo, které je umístěno za několika tmavými průzory.

Dnešní střední a starší generace bude obdivovat množství hraček z doby poválečné a to asi hlavně z let 1960 až 1980. Období po válce až po 90. léta minulého století zastupuje podlouhlá expozice, v níž naleznete spousty hraček tradičních československých výrobců jako ITES, IGRA, TOFA, IGLA, MERKUR,  SMĚR atd. atd.

Pro oživení celé 1. sekce muzea jsou bezesporu velkou přidanou hodnotou i různé interaktivní části. Děti si například mohou zapnutím vypínače rozpohybovat některé exponáty anebo si mohou zkusit stínohru podle starého francouzského návodu z roku 1890. Náš koutek malé Zoologické zahrady disponuje mnohými kusy, jejichž názvy jsou pro mnoho dětí výzvou k uhodnutí a přiznejme, že se tím  hodně baví i rodiče. A rodiče si v odpočinkové sekci mohou také vyfotit své ratolesti např. ve 100 let starých saních – kočáru, ve staré škole, ve starém kočárku nebo ve šlapacím autíčku ze 70. let min. století.

Celkově vzato jest 1. sekce našeho muzea svým množstvím expozic a rozsahem až do posledního puntíku to, co má jakékoli muzeum hraček skutečně obsahovat. Po prohlédnutí této historické sekce můžete v klidu prohlídku muzea ukončit a budete spokojeně odcházet naplněni nejen dojmy ale také novými informacemi a zamýšlením se nad úžasnými schopnostmi našich předků, což máme potvrzeno stovkami kladných komentářů v naší návštěvní knize, které napsali lidé napříč věkem i původem. Jenže! U nás to není vše. Z 1. sekce se přesunete do 2. sekce  a poté dokonce ještě do 3. Proto říkáme a garantujeme, že u nás opravdu navštívíte hned 3 muzea v 1!