Sběratelství

Vernisáž 161Tak jako má naše muzeum hraček za hlavního patrona Ostravské muzeum, má i svá 4. sekce – Sběratelství svého hlavního patrona a tím je člověk z celé naší vlasti v oboru nejzkušenější. Je to pan Milan Švihálek přezdívaný jako Sběratel sběratelů. Tento ostravský publicista dokazuje již několik desítek let pozpátku, že pokud by se měl někdo opravdu fundovaný věnovat řádnému provozu naší měňavé sběratelské sekce, je právě on tou jedinou správnou volbou. Publikoval již spousty článků o sběratelích ale hlavně vytvořil 36 dílný televizní seriál s názvem Sběratelé, který máte možnost kdykoli zhlédnout na internetu v archívu TV Polar na stránce:

http://www.polar.cz/porady/sberatele

V tomto seriálu můžete zabrousit do temných komnat rozličných sběratelů Moravskoslezského kraje. Příkladem uveďme sběratele hraček, který dnes řediteluje našemu muzeu, další pořady jsou o sběratelích čajových obalů, autogramů, střešních tašek, horolezeckých předmětů, angličáků, pexes, zbraní a mnoha mnoha nejrůznějších jiných předmětů.

Sekci Sběratelství jsme pojali jako tu nejživější sekci z celého našeho muzea. Obsah vystavovaných sbírek se totiž kompletně obměňuje každé 3 měsíce! To znamená, že každý čtvrt rok máte možnost zhlédnout zbrusu novou a úplně jinou výstavu sběratelských předmětů a samozřejmě vždy od úplně jiného sběratele.

Zde uvádíme článek o sběratelích, který pro Vás napsal pan Švihálek:

Proč je dobré býti sběratelem

FOTOINVENTURA MHO 7.5.2014 258Sběratelská vášeň se může na první pohled jevit jako nesmyslná. Nikdo na světě přece nedokáže shromáždit všechny druhy žárovek, obalů od čajů, izolátorů, mlýnků na maso, cínových vojáčků, panenek s porcelánovými hlavičkami, fotografií dveřních klik, papírových vlaštovek, perleťových knoflíků, střešních tašek, starých rádií, muzejních hraček, portrétů rozzuřených lidí, prezervativů nebo stolních her. A přece tohle všechno lidé sbírají. Proč?  Možná se jen pokoušejí naplnit dávnou touhu lidstva dát světu řád. Postihnout svět v jeho pestrosti, barevnosti a celistvosti. Pochybuji však, že je to možné. Nelze přece popsat složitost světa, jeho různorodost, barvitost, komplexnost a – nebojme se toho slova – dokonalost.  A přece sběratelé sbírají. Proč?  Že by se jen trapně pokoušeli označit každou věc, která se vyskytuje v jejich blízkosti, popisným štítkem a registračním číslem? Přilepit na ni nálepku a bláhově se pokoušet zařadit veškeré produkty lidské činnosti do své kolekce? Jenomže prostor kolem nás je věcmi a předměty doslova přeplněn. Je jich kolem nás tolik, že už skoro nemůžeme dýchat. Nikdo z nás není schopen vzít je a položit na jednu hromadu. Jen sběratelé to dělají. Proč? Myslím, že sběratelé se především pokoušejí dát věcem kolem nás svou vlastní, osobitou, neotřelou a nikým jiným nenapodobitelnou tvář. Snaží se zachytit výlučnost věcí, jejich originálnost a zvláštnost výhradně vlastním srdcem. Z nekonečného množství věcí si vybírají právě jen ty, které vyhovují jejich svébytnému myšlení. Proto se také nemohou sbírky nikdy podobat jedna druhé. Jsou jako lidé. Každý z nás je přece jiný – má své vlastní kouzlo, svou neopakovatelnost, svůj svéráz. My sběratelé se vlastně tak trochu podobáme Stvořiteli: vytváříme z nepřehledné množiny a nesmyslné změti předmětů a věcí jedinečné, smysluplné, unikátní, podivuhodné dílo. Božský čin možná nelze napodobit, ale my, kteří jsme propadli vášni sběratelské, se o to nepřestáváme pokoušet.  Nerozpakuji se tedy býti sběratelem. Naše srdce lehýnkou perutí dotýkají se věčnosti.

Hezký den, milí moji!

Sběratel sběratelů Milan Švihálek, TV POLAR

Sběratelská sekce aktuálně:

Tento čtvrt rok, konkrétně od 5.12. 2017 do 3. března 2018, probíhá sběratelská výstava na téma:

STOLETÉ PANENKY A BETLÉMY

S radostí oznamujeme začátek nové výstavy v naší sběratelské sekci.

Nese název Stoleté panenky a jde o nejkrásnější kousky ze sbírky paní Pavly Dobíškové z Frýdku-Místku.

Ano, ta Pavla Dobíšková, kterou u nás na recepci můžete zastihnout každé první pondělí v měsíc, při tzv. poradně pro panenky.

Součástí této výstavy jsou také Betlémy v obrazech od Davida Čunty, který je ředitelem našeho muzea.

Prohlédnete si panenky od poloviny 19. století až do roku 1940 a ručně vyrobené Betlémy vložené do starých ránů od obrazu.

Můžete se těšit na ryze vánoční výstavu, protože mezi panenkami najdete i samotného Ježíška.

Příští výstava v sekci sběratelství:

Zveřejníme již brzy.