Disneyana

disneyana

Třetí sekce našeho muzea hraček je věnována hollywoodskému mágovi Waltu Disneymu, jež byl právem nazýván králem kresleného filmu nebo také majitelem ,,Továrny na sny“.

Disneyana je mezinárodní název pro sběratelský obor, zabývající se sbíráním všeho možného na téma Disney. Největšího rozmachu zažila v letech 1960 až 1990, což ovšem neznamená, že by byla dnes na ústupu. Sběratelů tohoto oboru je po celém světě obrovské množství a dokonce existuje spousta Disneyho sběratelských fan klubů, a to od Austrálie přes Japonsko, Asii až po domácí Ameriku.

Naše ostravská Disneyana je největší sběratelskou expozicí Disneyany v Evropě. Tu a tam se v některých evropských muzeích objevují některé Disneyho historické kusy, avšak takto ucelenou a rozsáhlou sbírku na evropském kontinentu nikde nenaleznete.

Při průchodu 3. sekcí muzea si budete moci prohlédnout tisíce exponátů, mapujících vývoj Disneyho společnosti od konce 20. let minulého století až po současnost.

Dozvíte se…

…proč se Disneyho hlavním hrdinou stal v jeho počátcích právě Mickey Mouse a že se narodil díky krádeži. Také se dozvíte, jak se úplnou náhodou narodil původně neplánovaný Kačer Donald anebo to, že nebýt Waltovi tvrdohlavosti při výrobě Sněhurky, Disneyho společnost by už dnes asi neexistovala.

Prohlédnete si…

…spousty originálních starých hraček z 1. poloviny minulého století, dozvíte se mnoho zajímavostí o vývoji Disneyho komiksů i knih. Uvidíte stovky vzdělávacích hraček a her, jejichž výrobu Disney velmi podporoval, protože byl přesvědčen, že děti se nejlépe vzdělávají právě hrou. Také rarity a unikáty jsou zastoupeny nemalou  měrou. Můžete si prohlédnout např. kompletní balení žvýkaček ,,Sněhurka a sedm trpaslíků“ z roku 1938 v dnešní tržní hodnotě nejméně 15.000,-Kč, hliníkovou matrici pro výrobu komiksu, která je jediným kusem na světě, anebo historické plechové krabičky od zápalek s obrázky tří prasátek.

disneyana-2

Celá naše Disneyana je systematicky utříděna dle jednotlivých sběratelských či tématických oborů, takže si postupně projdete vitríny od hraček pro holčičky přes hračky pro kluky, dále potom knihy, komiksy, vánoční tématiku, filatelii, filumenii, figurky, sošky a sochy, autíčka, elektroniku, fotoaparáty a projektory, gramofony, rádia, telefony, obtisky, žvýkačkové obaly, plechovky, hrací strojky, pokladničky, školní potřeby, obaly od PEZ bonbónů, plechové hračky, dřevěné hračky, klíčenky atd. atd. Nechybí ani vitrína věnovaná parku Disneyland. Jiná vitrína zase nabízí průřez mezinárodní Disneyho tvorbou, takže kromě amerických výrobků uvidíte výrobky z Francie, Nového Zélandu, Austrálie, Německa, arabských zemí, Švédska, Finska, Dánska, Argentiny, Brazílie, Mexika, Maďarska, Afriky, Japonska, Číny, Španělska, Itálie, Sovětského svazu i Ruska, Polska, Jugoslávie, Velké Británie atd. Pro českého návštěvníka je určitě zajímavá vitrína, věnující se Disneyho výrobkům a tiskovinám nejen z let předválečných ale i poválečných. Závěrečná vitrína se pak věnuje Disneyho osobnosti po společenské a jinak angažované stránce, což byl např. jeho protinacistický postoj a s ním spojená i spousta výrobků nebo filmů.

Věříme, že při návštěvě této sekce s námi odsouhlasíte, že si Walt Disney zaslouží naší úctu za vše, co během svého života vytvořil pro rozesmání miliónů dětí i dospělých na celém světě a pomohl tak mnoha bytostem této planety k lepšímu, veselejšímu prožití  svých životů. Kdyby tomu tak nebylo, asi těžko by se jeho společnost mohla pohybovat na horních příčkách seznamů oblíbených tvůrců dětské zábavy až dodnes.

Přijďte a poznejte lépe historii této významné světové osobnosti  a její společnosti v té nejhezčí podobě, tedy z dob, kdy Mickey poprvé promluvil v kresleném filmu, kdy se objevil první barevný kreslený film, kdy spatřil světlo světa vůbec první celovečerní kreslený film a kdy malé děti žasly nad příběhy kreslených hrdinů v knihách a časopisech. Právem je Walt Disney dodnes držitelem rekordního – největšího množství Oscarů.

Pár citátů:

„Je celkem zábavné dělat nemožné.“

„Když o tom dokážete snít, dokážete to i udělat.“

„Všechny naše sny se mohou splnit, pokud máme snahu je realizovat.“

Walt Disney

A to můžeme ze zkušenosti potvrdit i my. Když jsme začali Muzeum hraček Ostrava budovat, pokládali jsme náš vytyčený cíl za nekonečně vzdálený a téměř nemožný.  Avšak obětavost všech spolutvůrců a jejich oddanost myšlence nás nakonec posunula až k samému konečnému vybudování muzea, na které může být Ostrava určitě hrdá.